O škole

Důvod a způsob založení: 

Mateřská škola Přelouč, Za Fontánou 935, okres Pardubice, jako příspěvková organizace, byla založena na základě  zákona č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství a na základě usnesení zastupitelstva Města Přelouče ze dne 15.12.1993. Zřizovací listina ze dne 15.12.1993.

Základním právním předpisem pro činnost mateřské školy je zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů. 

Hlavním účelem činnosti je:

a) poskytování předškolního vzdělávání

b) zajištění stravování dětí a závodní stravování

První zápis do školní kroniky je z roku 1939 v době, kdy se Čechy a Morava staly Protektorátem. Nejdříve byla mateřská škola umístěna v Masarykově domě v Labské ulici, ale školní rok 1940 – 1941 byl zahájen v této budově. V té době mateřskou školu navštěvovalo 62 dětí rozdělených do dvou oddělení. Správou budovy byl pověřen řídící učitel František Suchánek. V roce 1945 bylo zažádáno o vybudování dalšího oddělení. Důvod byl 89 zapsaných dětí. Až do roku 2006 byla mateřská škola trojtřídní a navštěvovalo ji 75 dětí. V roce 2006 prošla mateřská škola celkovou rekonstrukcí ve spolupráci s Městským úřadem Přelouč. Rekonstrukce stála 12 000 000,- Kč. Kapacita se snížila na 52 dětí, počet zaměstnanců 9. Budova je dvoupodlažní.

V roce 2017 byla zahájena přístavba mateřské školy. Byly přistavěny dvě třídy o kapacitě 45 dětí. Celková kapacita mateřské školy je 97 dětí. Počet zaměstnanců se zvýšil na 15. V současné době má mateřská škola dvě dvoupodlažní budovy spojené spojovací chodbou.

Interiér školy je vkusně a účelově zařízen. V průběhu roku je jeho výzdoba obměňována podle ročních období pracemi dětí ve spolupráci s učitelkami. Věcné prostředí naší mateřské školy je charakterizováno uspořádáním tříd jako dílen a zároveň heren podporujících aktivity dětí potřebné pro rozvoj jejich osobnosti v oblasti biologické, interpersonální, psychologické, sociálně kulturní a environmentální. Jedná se o tvořivé činnosti a experimentaci s materiálem, který je dětem dostupný. Prostředí poskytuje podněty pracovní, tělesné i smyslové. Důraz klademe na vystavování a uchovávání dětských výtvorů.

Mateřská škola má svým umístěním ideální podmínky pro poznávání přírody (výlety k Labi, vycházky do polí, na hřiště, do parků), proto se zaměřujeme na prohlubování citového vztahu dítěte k přírodě. S tím úzce souvisí poznávání lidových zvyků a tradic, v návaznosti na střídání ročních období (vítání jara, Velikonoce, pálení čarodějnic, Vánoce), což kromě vztahu k přírodě rozvíjí i hezký vztah dítěte k lidem kolem sebe. V kontrastu s přírodou mají děti možnost poznávat městské prostředí a život v něm. Na základě těchto zkušeností mohou porovnávat to, co člověku přináší užitek a naopak (vliv civilizace na životní prostředí, ekologická výchova).  

Akce pro děti v průběhu roku

V MŠ během školního roku podnikáme akce pro děti i pro rodiče, které obohacují náš Školní vzdělávací program. Pravidelně pořádáme podzimní akci s rodiči s pracovním názvem „DÝNĚ,“ na školní zahradě. Dále vánoční vystoupení dětí, besídky pro rodiče v měsíci prosinci a také na konci školního roku, kdy je besídka spojená s pasováním předškoláků na školáky. Vánoční zpívání předškoláků na náměstí v Přelouči. Před Vánoci s nacvičenými písněmi a básněmi navštěvujeme Domov seniorů v Přelouči.

Na třídách konáme mikulášské a vánoční nadílky pro děti.

Každý rok se účastníme Předplaveckého kurzu v Plaveckém areálu v Chrudimi.

Pro děti organizujeme besedy se zástupci nejrůznějších profesí, do mateřské školy zveme soubory s divadelními představeními, zpravidla alespoň 1x měsíčně.

Spolupracujeme s Městskou knihovnou v Přelouči, s Městskou policií v Přelouči, která pro nás zajišťuje edukační program na dopravním hřišti. Do prostředí mateřské školy zveme také mobilní planetárium, popřípadě rádi navštěvujeme s dětmi Planetárium v Hradci Králové.

Zajišťujeme pravidelné vánoční, jarní focení a focení tříd.

V rámci logopedické depistáže spolupracujeme s odborníkem v oblasti logopedie, který na začátku školního roku provádí logopedický průzkum u dětí.

V rámci všech tříd pořádáme společný karneval v měsíci únoru, vynášení paní Zimy a také kouzelné, čarodějnické dopoledne zpravidla v měsíci dubnu. Tím podporujeme společné prožívání tradic a zvyků.

Na konci školního roku pořádáme oslavy Mezinárodního dne dětí na školní zahradě ve spolupráci s rodiči, dále třídní výlety například do zoologické zahrady či na hrad, zámek apod. A poslední roky se také účastníme Letních sportovních her pro mateřské školy.


Menu
úvod
o škole
aktuality
organicece v MŠ
dokumenty v MŠ
Projekty MŠ
přijímací řízení
stravování
kontakt
KALENDÁŘ AKCÍ
Celý výpis akcí
Kontakt

Povinné informace